Obsah

Zdravotní rizika vapingu

V první řadě je potřeba říct, že několik měsíců až pár let zpět (to spíše) tu byl celkem boom s tím, že elektronické cigarety jsou horší než ty klasické, tabákové. Zde jsem našel některé odpovědi na otázky a zpracoval je tak, aby to každý pochopil, a udělal si obrázek sám, zda a jak moc je tedy kouření e-cigaret nebezpečné.

Fakta

V cigaretovém kouři je cca 4000 látek, přičemž několik desítek rakovinotvorných či nebezpečných, které mají vliv především na plíce. Dále je jisté, že kouření cigaret výrazně ovlivňuje akutní a tím pádem i dlouhodobou funkci srdce.

Co vapuji?

To, co člověk „kouří“, když tahá z el. cigarety, je rostlinný glycerin či propylenglykol (v různých poměrech, jak uživatel chce). Dále samotný čistý nikotin v různých poměrech a samotné aroma, které je tvořeno přírodními a potravinářskými aromaty. Můžete se setkat s názvy jako linalool a podobně, což jsou pouze přírodně se vyskytující alkoholy v rostlinách a jiných přírodních zdrojích. Jsou to tedy přírodní ochucovadla. Dále je tu nikotin, ano, ten je škodlivý. Aromata jsou regulována různými směrnicemi a ISO, v dnešní době od ověřeného výrobce tedy dostanete nezávadná aromata/příchutě. Z Číny bych je nekupoval.

Jak se vytváří pára?

Glycerin i propylenglykol se zahřívá skrz cívku. Současně s přívodem vzduchu člověk tohle natáhne do svých plic. Nic zde nehoří. To je zásadní věc, pouze odpařuje. Jde tedy o aerosol. Jen pro zajímavost, teplota odpařování je u různých aromat jiná. Například tedy, pokud rádi kouříte jahodu s ořechy, ale budete svoji cívku zahřívat jen málo, ořechy vůbec nemusíte cítit. Ořechy můžou být vmíchány pomocí substance, která má jiný/vyšší bod varu. Jednoduše řečeno, pokud si namícháte liquid, kde bude 5 příchutí, to vše nalijete do tanku, který máte na TC – kontrolu teploty, a tu budete mít opravdu nízkou, některé příchutě ani nemusíte cítit, dokud teplotu nezvednete.

Vliv kouření elektronických cigaret

Akutní vliv na srdce

U několika klasických kuřáků a kuřáku elektronických cigaret byl proveden akutní test, resp. kouření během připojení na EKG a zkoumání funkcí srdečních síní a jednotlivých podrobných markerů. U kuřáků cigaret se objevovaly výrazné akutní změny v levé síni (a další…), které po dlouhé době užívání mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním. U kuřáků e-cigaret nenastaly žádné akutní změny! Píšu „akutní“, protože dlouhodobé nejsou známé. Ale jednoduchou logikou – „akutní poškozování vede k dlouhodobému poškození“ (cigarety), se může uvažovat „žádné akutní účinky přece nepovedou k dlouhodobému poškození“(vapování).

Odkaz na studii: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Electroniccigarettes-do-not-damage-the-heart

Vliv na plíce

Tato společnost farmakologie provedla testy na krysách a opicích, 12-18 měsíců je vystavovala velkým dávkám propylenglykolu, poté provedla pitvu ledvin, jater, sleziny a kostní dřeně - žádné nálezy ani změny nebyly nalezeny.

Odkaz na studii: http://jpet.aspetjournals.org/content/91/1/52

Vliv na ledviny či játra

Propylenglykol (PG) metabolizuje v ledvinách na kyselinu mléčnou a pyrohroznovou, oboje spadají do cyklu kyseliny citrónové, pak se metabolizují na vodu a CO2. Okolo 50% PG je vyloučeno močí bez metabolizace. Tady je těžké dělat nějaké závěry, především lidé s nízkou glomerulární funkcí by se měli vyhnout vapování - stejně tak, jako alkoholu a kouření. Jedno je jisté. Do ledvin a jater se nedostávají produkty spalování, jako je tomu u klasických cigaret. Decentním doporučením může být zvýšit příjem tekutin a to celkem razantně. Vapování totiž dehydratuje, současně metabolity z aromat, metabolizovány v ledinách či čištěny v játrech, můžou očistnou činnosti ztěžovat. Je tedy potřeba filtrát ředit. Pokud vapujete často a hodně jako já, zvyšte příjem tekutin. Je to podstatná věc a ulehčíte tak svému tělu.

Formaldehyd v elektronických cigaretách?

Další studie zkoušela samotné vapování a došla k závěru, že se při něm uvolňuje více formaldehydu než při klasickém kouření. Studie byla ale špatně provedena (seriózně je o tom taky psáno, že je to nepovedená studie, naopak bulvár psal, jak si kuřáci e-cigaret ničí zdraví víc, než kouřením klasických cigaret). Proč byla studie špatně provedena? Klasická e-cigareta zahřívá cívku napětím 3-4.2 voltů (bavíme se o neregulovatelných modech, na modu s wattovým režimem se to dá přeskočit). Více než 5 voltů zničí cívku natolik, že je prakticky nemožné takto kouřit dlouhodobě. Navíc vaše elektronická cigareta takové napětí ani nepustí. Možná desetkrát potáhnete a cívka bude buď horká nebo se bude pálit vata. Což ale prakticky vylučuje denní vapování. Navíc je většina e-cigaret neregulovatelná a hlídá si to tak sama. Takže, kuřák e-cigarety kouří s napětím na cívce 3-4.2 Voltů. (4.2 V je totiž pouštěné maximální napětí ihned po nabití vaší baterky). Studie došla na to, že při 5 Voltech a více, se uvolňuje cca 15x více formaldehydu než z klasických cigaret. Aby ne, když pálíte cívku a současně to spálené taháte. Současně vyzkoušeli páru, která byla vytvořena napětím 3.3 voltů. Výsledek? ŽÁDNÝ formaldehyd, nebo jen zanedbatelné množství nezachycené citlivostí přístroje (méně než jeden pikogram = 150x méně než jedna cigareta). Výsledek je ten, že rozpětí od 3.3 do 5 Voltů je naprosto bezpečné, a kolem tohoto napětí se 99 % elektronických cigaret pohybuje. Ponaučení? Pokud si volty regulujete, nechoďte moc přes 5 voltů. Dalším faktem ale je, že nevím, na jaké cívce byl pokus proveden. Je dost možné, že u sub-ohm tanků či namotaných spirálek bude hranice vyšší.

Odkaz na studii: https://www.scientificamerican.com/article/ramping-up-e-cigarettevoltage-produces-more-dangerous-formaldehyde/

Vždyť přece vdechuji (mimo jiné) propylenglykol, to nemůže být v pořádku!

Za prvé, jak u nás, tak americká FDA klasifikuje PG jako „obecně známý jako bezpečný“, dále jen taková malá vsuvka je srandovní test už z roku 1942, kdy dokonce PG označil Dr. Robertson za prospěšný - http://www.churnmag.com/news/1942-study-uncoversincredible-health-benefits-of-inhaled-propylene-glycol/

Opravdu velmi rozsáhlý rozbor PG a jeho vdechování, se zabýval tím, jestli je škodlivé vdechování PG. Porovnali objem vdechování PG nás, e-kuřáků, s maximálními dovolenými normami na pracovištích, což jsou směrnice vydávané EU a každou zemí EU zvlášť. Výsledkem bylo to, že vdechováním PG se držíme velmi daleko od povolené hranice obsahu PG v kubickém metru. To je přeci pozitivní, že vdechujeme míň „škodlivin“, než kolik je stanoveno směrnicemi EU jako bezpečné či nezávadné množství. Současně vystavili myši a psy vdechování PG – opět žádné změny, krom pár drobných – podráždění očí a sliznice, ale to je naprosto normální, protože lidské ústrojí jednoduše není uzpůsobeno na přijímání čehokoliv jiného než vzduchu. Výsledkem je to, že si občas zakašleme, nebo nás pálí v krku. To je ovšem vykoupeno tím, že nevdechujeme dehet, rakovinotvorné látky, a jako bonus, obsah vdechnutého PG je daleko pod hranicí stanové bezpečné normy. Dále bylo vystaveno velkému množství PG 27 lidí – opět žádné změny či poruchy, krom lehkého podráždění sliznice. Vapováním 95% PG (což nikdo z nás stejně nevapuje), 25 ml denně (což taky nikdo nezvládne), je objem vdechnutého PG zhruba 6 mg na kubický metr. Porovnejme si to s maximálními povolenými hodnotami na pracovištích – v USA či UK je povoleno 10 mg/m3. Takže, 10 mg v kubíku, je klasifikováno jako zdravotně „nezávadné, či minimálně závadné“. My reálně vdechujeme daleko méně, než 6 mg/m3. Z tohoto si udělejte sami obrázek, jak je PG závadný, či nezávadný. Dle mého to je jasné.

Odkaz na studii: https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2016/02/propyleneglycol-e-cigarettes.html

A co glycerin?

Krom toho, že ho vdechujeme společně s PG, tak ho i jíme (sladkosti, buchty, maso, cereálie…) a používáme např. v kosmetice. Obecně není rozdíl ve zdravotním účinku mezi PG a VG. Hlavní rozdíl je komfort při kouření, respektive VG je jemnější a „hladší“, také lehce nasládlý, dá vám menší hit, a především, o mnoho méně škrábe v krku než PG. Stejně jako PG je klasifikován jako „obecně neškodný“.

Odkaz na studii: https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2011/10/vegetableglycerin-what-the-health-conscious-vaper-needs-to-know.html

Z těchto několika odstavců si udělejte závěr, zda-li je kouření elektronických cigaret výrazným snížením zdravotním rizik, stejně škodlivé, nebo snad dokonce škodlivější než klasické cigarety, jak vám určitě v životě povědělo už mnoho lidí.

Mirek Frýbort